Magazine

Pierwsze kroki z WeGlide

Jeśli jesteś nowy w WeGlide, to jest miejsce, od którego możesz zacząć.
Pierwsze kroki z WeGlide
Photo: Davide Giovanelli

Dziękujemy za zainteresowanie WeGlide. Jeśli jeszcze się nie zarejestrowałeś, możesz to zrobić tutaj. Po utworzeniu konta możesz dodać swoje zdjęcie, małą biografię i zaktualizować ustawienia tutaj.

Całoroczne Zawody Szybowcowe o memoriał Ryszarda Bitnera

Rozgrywane od 1954 roku korespondencyjne zawody szybowcowe mają nowego gospodarza - WeGlide. Przyłącz się do rywalizacji z najlepszymi pilotami z kraju.

Aktualną klasyfikację znajdziesz na stronie zawodów dostępnej tutaj.

Po wybraniu dowolnego polskiego klubu możesz od zaraz zacząć przesyłać swoje loty.

Regulamin Całorocznych Zawodów Szybowcowych o memoriał Ryszarda Bitnera znajdziesz tutaj.

Liga

Polska Liga odbywa się co tydzień pomiędzy 23 czerwca a 21 sierpnia. Każdy tydzień to osobna runda. Cotygodniowy wynik każdego z klubów to suma najlepszych wyników jego 3 różnych przedstawicieli z rankingu prędkościowego WeGlide  (2 godzinna optymalizacja, 3 boki trasy, końcowa wysokość musi być równa lub wyższa wysokości startu).

Zwycięzcą Polskiej Ligi jest klub z najwyższą liczbą punktów. Punkty przyznawane są według następujących zasad:

  • za pierwsze miejsce należy się 3 punkty więcej niż za drugie (nie mniej niż 3 punkty)
  • za drugie, trzecie, i czwarte miejsce należy się o 2 punkty więcej niż za poprzednie miejsce (przynajmniej 2 punkty)
  • za miejsca od piątego do czternastego dostaje się o jeden punkt więcej niż za poprzednie miejsce
  • każdy klub z przynajmniej jednym prawidłowym lotem dostaje 1 punkt

Prześlij swój pierwszy lot

WeGlide polega na udostępnianiu. Możesz przesłać swoje stare loty, dzięki czemu masz wszystko w jednym miejscu. Po prostu przeciągnij i upuść pliki tutaj.

Po przesłaniu lotu możesz wprowadzić informacje, takie jak drugi pilot, typ samolotu i identyfikator startowy. Jeśli masz problem zajrzyj do dokumentacji.

Historie

Dodawanie zdjęć do lotu jest równie proste, wystarczy przeciągnąć je na pole historii na stronie lotu. Obraz jest automatycznie łączony z konkretną pozycją w locie, więcej informacji znajdziesz tutaj.

Listy i mapy

Sercem WeGlide jest połączenie listy z mapą i wiele sposobów filtrowania lotów. Jeśli jesteś na liście, możesz użyć przełącznika w prawym dolnym rogu, aby zobaczyć dokładnie te same loty na mapie. Mapa i lista są połączone, możesz najechać kursorem na lot, a zostanie on podświetlony na mapie.

Jeśli filtrujesz według swojego imienia i nazwiska, zobaczysz na mapie wszystkie swoje loty.

Szukaj

Wyszukiwanie jest jednym z najpotężniejszych narzędzi w WeGlide. Można go odpytywać za pomocą każdego słowa kluczowego: czy to pilot, kraj, region, kontynent, samolot, klasa, klasyfikacja kobiet czy lądowania w terenie przygodnym. Filtry można dowolnie łączyć,  tak że znajdziesz każdy lot. Szczegółowe instrukcje dotyczące wyszukiwania można znaleźć w naszych dokumentach.
Możesz także łączyć filtry z filtrowaniem dat lotu - dla sezonu, miesiąca lub konkretnego dnia.

Filtry niestandardowe

Możesz skonfigurować stronę początkową, aby zobaczyć dzienny ranking swojego klubu lub regionu bez żadnych dodatkowych kliknięć. Jest to teraz wygodnie możliwe za pośrednictwem konfigurowalnej strony startowej. Kliknij tutaj, aby ustawić lub zaktualizować filtry.

Po ustawieniu filtrów nadal będziesz widzieć po lewej stronie najlepsze dzienne wyniki na świecie, a po prawej najlepsze dzienne dla Twojego klubu, lotniska lub regionu.

Dzienny najlepszy po lewej i niestandardowy filtr po prawej

Loty nawigacyjne

Jeśli kliknąłeś lot z określonej listy, możesz użyć przycisków strzałek, aby przejść do następnego lotu na liście. Jeśli więc wyświetlisz wszystkie loty według liczby polubień i klikniesz pierwszy lot, to przyciski strzałek poprowadzą Cię przez najpopularniejsze loty.

Użyj klawiszy strzałek, aby nawigować po lotach

Zadanie i deklaracja online

WeGlide posiada dedykowany planer zadań. Możesz tworzyć zadania za pomocą WeGlide lub przesyłać istniejące zadania z plików cup. Jeśli masz konto SkySight, możesz je połączyć w ustawieniach i używać warstw pogody SkySight podczas planowania zadania. Zależy nam na dzieleniu się zadaniami, dzięki czemu możesz także przeglądać zadania innych użytkowników i nadawać im gwiazdkę.

Jeśli uważasz, że konkretne zadanie od Ciebie lub kogoś innego może pasować na dany dzień, możesz je zadeklarować jednym kliknięciem. Więcej informacji na temat deklaracji zadań online można znaleźć tutaj.

PWA

WeGlide można zainstalować jako progresywną aplikację internetową (PWA) na iOS i Androida, instrukcje znajdziesz tutaj.

WeGlide jako progresywna aplikacja internetowa na iOS

LXNAV, SeeYou i XCSoar

Bezpośrednie przesyłanie lotów do WeGlide jest możliwe z LXNav, SeeYou, LXNavigation i XCSoar. W XCSoar po prostu przejdź do Ustawienia -> WeGlide, aby wprowadzić swoje dane. Na urządzeniach LXNav możliwe jest również pobranie zadania na urządzenie.

Pobieranie zadania na LX9000

WeGlide Live

WeGlide Live to pierwsza platforma do punktacji na żywo dla lotów szybowcem. Dane z Open Glider Network są wizualizowane i uzupełniane przez WeGlide o informacje takie jak lotnisko startu i wysokość gruntu.

Dla wszystkich lotów dystans na żywo jest obliczany w sposób ciągły. Wraz ze śladem lotu i barogramem zapewnia to te same szczegółowe informacje, co w przypadku załadowanych lotów. Dzięki ocenie w czasie rzeczywistym i obszernym możliwością wyszukiwania, odkrycie trwających wyjątkowych lotów staje się możliwe.

Jeśli już przesłałeś plik igc zawierający identyfikator Flam-ID swojego samolotu, możesz połączyć swój samolot na stałe z kontem WeGlide - w przeciwnym razie stanie się to na okres do trzech dni.

Funkcje społecznościowe

Aby nigdy nie przegapić lotu znajomego, istnieje teraz możliwość śledzenia pilotów, gdy odwiedzasz ich profil. Nowe loty pojawią się na własnym kanale i będą rozgłaszane przez powiadomienia.

Loty pilotów, których obserwujesz, pojawiają się w Twoim osobistym kanale

Ponadto loty mogą być komentowane i polubiane przez innych. Dostaniesz również powiadomienia o nowych komentarzach. Jeśli nie wiesz, kogo śledzić, sprawdź tych pilotów:

Segments

Segmenty WeGlide to nowy sposób porównywania wyników z innymi pilotami w Twojej okolicy. Segmenty to popularne trasy od startu do mety. Wszyscy piloci automatycznie otrzymują punkty za wszystkie segmenty, które przechodzą podczas swoich lotów.

Więcej informacji na temat segmentów znajdziesz tutaj.

Filmy satelitarne

Po aktywacji obrazy satelitarne są animowane podczas przemieszczania się na trasie lotu. Obrazy satelitarne dostępne są dla Europy, Ameryki, oraz południowej Afryki dzięki TopMeteo. Obejrzyj ten lot Alexandra Müllera, aby zobaczyć je w akcji. Oczywiście dostępne są również obrazy satelitarne do śledzenia na żywo.

Filmy satelitarne są dostępne dla Europy, Ameryki i Afryki

Zawody

WeGlide organizuje wiele konkursów, z których najbardziej znanym jest konkurs WeGlide Free, który bierze pod uwagę pięć największych lotów. Konkurs WeGlide Sprint składa się z trzech najszybszych lotów każdego pilota. Loty z nagrodami Out & Return (trzy loty) i Explore Cup (tylko jeden lot) są nieco bardziej odkrywcze.

Ponadto odbywa się wiele konkursów krajowych:

Ligi

WeGlide oferuje weekendowe ligi w wielu krajach. Są to zawody szybkościowe, które odbywają się w każdy weekend. Jeśli w Twoim kraju istnieje liga i należysz do klubu, automatycznie otrzymujesz punkty do ligi. Liga bierze pod uwagę trzy najszybsze loty każdego klubu w konkretny weekend. Prędkość każdego lotu jest zoptymalizowana w ciągu 2 godzin i trzech odcinków. Jedyną zasadą jest to, że musisz ukończyć co najmniej tak wysoko, jak zacząłeś. Ligi są dostępne dla następujących krajów:

Promowanie Juniorów

Na WeGlide istnieje wiele programów promocyjnych dla juniorów, jednym z nich jest Jonker Sailplanes Challenge. Nagrodą jest start w mistrzostwach RPA w klasie klub dla dwóch juniorów, którzy wygrali:

Być w kontakcie

Chętnie poznamy Twoją opinię i odpowiemy na wszelkie pytania. Zapraszamy do kontaktu mailowego. Aby nigdy nie przegapić żadnych nowości, śledź nas na Instagramie i Facebooku.

Publikuj na swojej stronie internetowej

Możesz umieścić loty ze swojego klubu lub lotniska na dowolnej innej stronie internetowej. Więcej informacji znajdziesz tutaj. Oto przykład z Segelflugschule Oerlinghausen.

Sponsorzy

Jesteśmy bardzo wdzięczni naszym sponsorom, którzy każdego dnia pomagają nam ulepszać WeGlide. Jeśli chcesz zostać sponsorem, nie wahaj się do nas napisać.

Gold- and silver sponsors