Magazine

Začínáme s WeGlide!

Jste na WeGlide noví a chcete se zorientovat ve všech jeho funkcích a možnostech? Čtěte dál!
Začínáme s WeGlide!
Photo: Theo Napoleo

Děkujeme za váš zájem o WeGlide, nový prostředek pro sdílení letů. Pokud jste se ještě nezaregistrovali, učinit tak můžete zde. Pokud již zaregistrováni jste, můžete si změnit váš profilový obrázek, sepsat krátké bio a upravit si své nastavení účtu - to vše zde. A co dál?

Nahrání vašeho prvního letu

WeGlide je zejména o sdílení, proto je dobrým začátkem nahrání vašeho prvního letu. Je možné nahrát i staré lety, abyste měli vše přehledně na jednom místě. Jednoduše jen přetáhněte požadované lety zde.

Po nahrání IGC je možné zadat či upravit informaci o kopilotovi, typu letadla a soutěžním znaku. Pokud máte s čímkoliv problém, podívejte se na podrobný popis všech informací o letu zde.

Příběhy

Na WeGlide je možné pokročilé sdílení vašich zážitků s ostatními díky přidání obrázků k danému letu. Je to stejně jednoduché, jako nahrávání letů, stačí jen požadované obrázky přetáhnout do boxu příběhů. Obrázek se automaticky přiřadí k místu na vaší trati, více informací najdete zde.

Seznamy a mapy

Jádro WeGlide je tvořeno kombinací seznamů a map s mnoha možnostmi, jak informace dále filtrovat a zobrazovat. Pokud se zrovna nacházíte v seznamu letů, je možné v pravém dolním rohu toto zobrazení změnit a zobrazit všechny lety na mapě. Jakmile pak najedete na konkrétní let v seznamu po levé straně obrazovky, na mapě se vám zvýrazní.

Pokud si vyfiltrujete své jméno, uvidíte na mapě všechny své lety.

Vyhledávání

Vyhledávání je jedním z nejlepších nástrojů na WeGlide. Můžete filtrovat a vyhledávat lety podle mnoha klíčových slov, např.: pilot, země, oblast, kontinent, letoun, soutěžní třída, ženy pilotky, přistání do terénu. Filtry mohou být libovolně kombinovány, je proto možné si s tímto nástrojem opravdu vyhrát. Detaily k vyhledávání je možné nalézt v dokumentech.

Kromě výše zmíněných možných kombinací je zároveň možné zkombinovat filtry pro konkrétní sezónu, měsíc, nebo konkrétní den.

Vlastní filtry

Kromě běžných filtrů je také možné si nakonfigurovat vlastní úvodní stránku k zobrazování denních letů a žebříčků ze svého domácího aeroklubu nebo země bez toho, aby bylo potřeba se složitě těchto informací doklikávat. Tuto vyjímečnou funkci můžete nastavit zde.

Po nastavení vlastních filtrů se vám tyto lety zobrazí na pravé straně úvodu, o zobrazení celosvětových denních nejlepších letů nepřijdete, ty uvidíte na levé straně.

Denní nejlepší lety nalevo a vlastní filtr napravo

Navigace mezi jednotlivými lety

Pokud jste klikli na let z konkrétního seznamu, můžete použít šipky po stranách pro navigaci k dalšímu letu ze seznamu. Pokud například lety srovnáte podle počtu získaných "lajků" a kliknete na první let ze seznamu, šipky vás provedou nejoblíbenějšími lety.

Použijte šipky po stranách pro navigaci

Trať a online deklarace letu

WeGlide má svůj vlastní plánovač letů. Můžete vytvořit nové tratě přímo ve  WeGlide nebo můžete nahrát existující tratě z .cup souborů. Pokud máte platnou licenci SkySight, můžete si účty ve WeGlide propojit v nastavení, abyste mohli využívat jednotlivé mapy s počasím během vašeho plánování. Jak bylo již zmíněno, WeGlide je zejména o sdílení, proto můžete procházet plánované trati vytvořené i ostatními uživateli a trať jim ohodnotit hvězdou.

Jakmile máte trať naplánovanou nebo jste si vybrali pro daný den trať někoho jiného, můžete tuto trať jedním kliknutím deklarovat. Více informací ohledně online deklarace letu můžete najít zde.

PWA

WeGlide může být nainstalováno jako progresivní webová aplikace (PWA) na iOS i Androidu, instrukce naleznete zde.

WeGlide jako Progresivní Webová Aplikace na iOS

LXNAV, SeeYou, a XCSoar

Přímé nahrávání letů do WeGlide je možné z LXNav, SeeYou, LXNavigation, a XCSoar. V XCSoar na to jděte přes Nastavení -> WeGlide. Na zařízeních LXNav je možné kromě nahrávání letů také do zařízení přímo stahovat vytvořené úlohy z WeGlide.

Stahování úlohy do LX9000 z WeGlide

WeGlide Live

WeGlide Live je první live scoring platformou pro okamžité vyhodnocení plachtařských letů. Data jsou stahována z Open Glider Network, následně jsou vizualizována a doplněna o informace jako je místo startu a výška nad zemí.

Pro všechny lety je délka letu nepřetržitě kalkulována. Společně s dráhou letu a barogramem jsou pak informace téměř kompletní, jako u klasických vyhodnocovaných letů z IGC. Díky nepřetržitému vyhodnocování letů a běžnému vyhledávání je pak možné objevovat výjimečné lety na WeGlide mnohem snadněji a v reálném čase je i sledovat.

Pokud jste již na WeGlide nahráli IGC obsahující Flarm-ID vašeho kluzáku, můžete svůj kluzák trvale propojit se svým WeGlide účtem. Pokud tak neučiníte, propojení bude nastaveno na dobu tří dnů.

Socialní Funkce

Aby vám nic neuteklo a nikdy nenechali lety vašich přátel bez povšimnutí, můžete nastavit sledování konkrétních pilotů při návštěvě jejich profilu. Jejich nové lety se zobrazí ve vašem vlastním výběru (feedu) a dostanete upozornění.

Lety pilotů, které máte ve sledování, se zobrazí ve vašem osobním výběru (feedu)

Kromě sledování konkrétních pilotů je také možné konkrétní lety komentovat a nebo označit "líbí se mi". Upozornění na nové komentáře je také možné na WeGlide nastavit. Pokud nevíte, koho sledovat, rozhodně doporučujeme tyto piloty:

Segmenty

WeGlide Segmenty jsou novou možností porovnávání vaší výkonnosti s dalšími piloty ve konkrétní oblasti. Segmenty jsou ve zkratce populární trasy se startovní a cílovou bránou. V České republice by to mohla být naše plachtařská dálnice s konkrétně definovaným začátkem a koncem. Všichni piloti jsou automaticky vyhodnocováni v rámci segmentů, které během letů prolétli.

Více informací o segmentech najdete zde.

Animované satelitní snímky

V případě aktivace satelitních snímků na mapě, zobrazují se jednotlivé snímky postupně, jak se kluzák pohybuje po trati. Snímky jsou dostupné pro Evropu, Ameriku a také jižní Afriku, to vše díky TopMeteo. Podívejte se na tento let Alexandera Müllera a vyzkoušejte tuto funkci na konkrétním letu. Samozřejmě jsou satelitní snímky dostupné i pro live tracking.

Satelitní snímky jsou dostupné pro Evropu, Ameriku, a Afriku.

Soutěže

WeGlide pořádá během roku mnoho soutěží, nejvýraznější je však soutěž WeGlide Free, ve které se bere v potaz pouze pět nejdelších letů. V soutěži WeGlide Sprint se započítávají všem pilotům pouze tři nejlepší výkony, jak jsme zvyklí z CPS. Návratové trati (tři lety) a Explore cup (pouze jeden let) oceňují zejména originalitu spolu s určitým prozkoumáváním nových a ne zcela běžných oblastí.

Kromě výše zmíněného WeGlide hostí také mnoho národních soutěží:

Ligy

WeGlide nabízí víkendové ligy v mnoha zemích. Jsou to rychlostní soutěže, které se konají každý víkend. Pokud je k dispozici liga ve vaší zemi a létáte za aeroklub, jste automaticky započítáváni do této ligy. V ligách se započítávají do celkového hodnocení tři nejrychlejší lety za každý aeroklub a jednotlivý výkend. Rychlost každého letu je optimalizována na dvě hodiny a tři ramena. Jediné pravidlo, které musí piloti dodržet, je doletět do cíle alespoň tak vysoko, jak jste trať odstartovali. Ligy jsou dostupné v těchto zemích:

Podpora Juniorů

Na WeGlide je mnoho programů pro podporu juniorů, jednou z nich je i Jonker Sailplanes Challenge. V této výzvě je hlavní cenou účast na Jihoafrickém národním šampionátu v klubové třídě, která čeká na dva juniory, kteří zvítězí v těchto dvou WeGlide soutěžích:

Jak nás kontaktovat

Rádi si vyslechneme vaše připomínky a zpětnou vazbu, a zodpovíme jakékoliv vaše dotazy. Kontaktujte nás emailem. Sledujte nás na Instagramu a na Facebooku, aby vám neunikla žádná novinka.

Vložení na web

Je možné jakékoliv vaše lety z klubu nebo letiště vložit na na libovolnou webovou stránku. Více informací můžete najít zde. Příklad možnosti vložení můžete nalézt na Segelflugschule Oerlinghausen.

Sponzoři

Velice si vážíme přízně našich sponzorů, kteří nám pomáhají WeGlide vylepšovat každý den. Pokud máte zájem stát se naším sponzorem, neváhejte nás kontaktovat.

Gold- and silver sponsors